Współpraca badawcza z OPI
Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym zapraszają do rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW. W ramach współpracy doktoranci i doktorantki mogą realizować projekty doktorskie w następujących obszarach:
- Analiza danych publicznych
Osoba do kontaktu: dr hab. Mikołaj Jasiński, e-mail: mikolaj.jasinski@opi.org.pl
Wykorzystanie danych publicznych pozwala na prowadzenia przekrojowych i pogłębionych analiz, obejmujących szerokie spektrum zjawisk. Z jednej strony umożliwia uwzględnienie szerszego zestawu czynników kształtujących badany temat. Z drugiej – na wyodrębnienie nowych obszarów problemowych (grup społecznych, problemów społecznych i gospodarczych), których różne wymiary funkcjonowania są rejestrowane niezależnie przez różne instytucje.
Dlaczego warto? Młodzi naukowcy nie tylko zdobędą unikalne umiejętności, ale także staną się częścią rozwijającej się społeczności badawczej, której praca może mieć realny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Zdobyte unikalne kompetencje zaś są cenione zarówno w świecie akademickim, jak i biznesowym.
Przykładowe zakresy tematyczne badań:
- Odmienności ze względu na płeć na różnych etapach szkolnictwa wyższego: m.in. ścieżki kształcenia studentów i studentek, doktorantów i doktorantek, osiąganie stopni naukowych przez kobiety i mężczyzn, wynagrodzenia i formy zatrudnienia studentów i studentek.
- Cechy programów studiów (poziom, dziedzina, dyscyplina, forma, rodzaj uczelni, profil) a decyzje edukacyjne i pozycja ekonomiczna studentów i absolwentów szkół wyższych.
- Kształcenie wyższe a branża zatrudnienia.
- Dynamika zatrudnienia studentów i absolwentów i uwarunkowania różnych wzorców karier zawodowych i edukacyjnych. Historie zmian pracy, form zatrudnienia, podwyżek, zmian branż i interakcja tych procesów z uzyskiwanym wykształceniem.
- Dynamika kształcenia wyższego i konsekwencje ekonomiczne różnych wzorców ścieżek kształcenia.
- Interakcja człowiek-technologia z naciskiem na interakcję ze sztuczną inteligencją
Osoba do kontaktu: dr hab. Cezary Biele, e-mail: cezary.biele@opi.org.pl
Socjologiczne podejście do rozwoju AI pozwala zgłębić szerokie społeczne implikacje, dostarczając istotnych wniosków dla projektantów i programistów, pomagając im rozpoznać oraz wyprzedzić potencjalne negatywne skutki wprowadzania nowych technologii. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest myślenie interdyscyplinarne, łączące sztuczną inteligencję z badaniami społecznymi, by osiągnąć harmonijny rozwój technologiczny i społeczny.
Dlaczego warto? Studia w tym obszarze otwierają nowe horyzonty – analiza wpływu AI na teorie socjologiczne, opracowywanie nowych metod analizy danych lub wykorzystanie modeli teoretycznych nauk społecznych w rozwoju AI, to tylko niektóre z tematów wartych zgłębienia. Uczestnicy i uczestniczki nie tylko poszerzą swoje horyzonty, angażując się w dyskusje na temat przyszłości sztucznej inteligencji i nauk społecznych, ale i przyczynią do stworzenia świata bardziej harmonijnego i innowacyjnego.
Przykładowe zakresy tematyczne badań:
- Socjologia społeczności cyfrowych.
- Role społeczne w świecie technologii.
- Etyka i wpływ AI na decyzje społeczne.
- AI Literacy – kompetencje dot. AI w różnych grupach społecznych.
OPI PIB to nowoczesne centrum technologii informatycznych i sztucznej inteligencji. Wspieramy wdrażanie polityki rządowej w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego. Pomagamy budować innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy. Więcej informacji: www.opi.org.pl .Osoby realizujące doktorat w wyżej wymienionych obszarach w ramach współpracy OPI PIB i Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW będą miały możliwość uzyskania zatrudnienia w OPI PIB.
Prezentacja multimedialna ze spotkania z kandydatami [PLIK]