Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Program Kształcenia od 2019 r.

I rok kształcenia

Na I roku oferujemy  zajęcia w kategorii kształcenia ogólnego. Zajęciami jakie oferujemy w tym etapie są m.in. Dydaktyka Szkoły Wyższej, Etyka oraz Prawo autorskie, Warsztaty metodyczne z zakresu dydaktyki. Jednocześnie wprowadzamy  w II semestrze elementy kształcenia interdyscyplinarnego w postaci Seminarium szkoły, Warsztatu naukowca w dziedzinie nauk społecznych (zajęcia do wyboru z listy) oraz Zajęć metodologicznych i metodycznych do wyboru z listy.

I rok to czas dla doktorantek i doktorantów na oswojenie się ze Szkołą Doktorską oraz czas na różne kwestie organizacyjne:

  • z uwagi na praktyki dydaktyczne, które są częścią programu kształcenia, należy zrealizować skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy;
  • złożenie wniosku/ów o powołanie promotora, dodatkowego promotora lub promotora pomocniczego(wniosek o zmianę promotora można również złożyć przez cały okres kształcenia);
  • przygotowanie Indywidualnego Planu Badawczego (IPB) – dokument ten należy opracować wraz z promotorem. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów złożonych w Sekretariacie, gdyż opisuje   plan pracy nad dysertacją;
  • złożenie po pierwszym roku sprawozdania rocznego rozliczającego I rok kształcenia.

Niektóre z przedmiotów można zrealizować w kilku semestrach. Program kształcenia jest stworzony w taki sposób, aby osoby kształcące się w Szkole Doktorskiej mogły układać swój plan zajęć według własnych preferencji.

II rok kształcenia

Na drugim roku pozostają nadal elementy kształcenia ogólnego (w postaci Seminarium szkoły i kursu Pozyskiwanie grantów). Rozpoczynają się również zajęcia przeznaczone dla poszczególnych dyscyplin (np. w postaci seminarium dyscypliny). Należy także dokończyć realizację zajęć metodologicznych (3 zajęcia – łącznie 60 godzin w całym cyklu kształcenia) oraz można realizować zajęcia specjalizacyjne (obowiązkowo – 2 zajęcia w ciągu 4 lat). Jednym z ciekawszych elementów jest konferencja interdyscyplinarna obejmująca wszystkie dyscypliny nauk społecznych. Dzięki niej można przedstawić w szerokim gronie specjalistów swoje najnowsze odkrycia badawcze oraz omówić zagadnienia związane z pracą doktorską. Drugi rok jest również czasem na przygotowanie się do oceny śródokresowej odbywającej się po drugim roku kształcenia. Wrzesień jest miesiącem, w którym doktoranci i doktorantki składają sprawozdanie roczne oraz dokumenty wymagane do oceny śródokresowej

III rok kształcenia

Na III roku kształcenia liczba przedmiotów obowiązkowych zdecydowanie maleje. Plan zajęć ułożony jest w taki sposób, aby na III oraz IV roku było coraz więcej potencjalnego czasu na przygotowanie dysertacji. Na III roku oferujemy Transfer wiedzy, drugą odsłonę konferencji interdyscyplinarnej oraz Seminarium doktoranta, na którym doktorantki i doktoranci spotykają się w celu omówienia w swoim gronie prowadzonych badań, ale również problemów jakie napotykają w trakcie pisania dysertacji.  Można realizować zajęcia specjalizacyjne (obowiązkowo – 2 zajęcia w ciągu 4 lat). We wrześniu należy już po raz trzeci złozyć sprawozdanie roczne.

IV rok kształcenia

Na IV roku nie ma już obowiązkowych zajęć, a program daje możliwość dokończenia realizacji zajęć specjalizacyjnych oraz praktyk (co jest możliwe już od II semestru kształcenia). IV rok poświęcony jest w całości na ostatnie prace nad rozprawą doktorską.

Koniec kształcenia Q&A: strona

Skrót programu

Skrót programu w postaci “check listy”: PDF 371 KB