Zrozumieć osoby z niepełnosprawnościami; projekt Pełnoprawni w Nauce
Szanowni Państwo,
w imieniu Zespołu projektu “Pełnoprawni w Nauce”, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom Doktorantek i Doktorantów kształcących się w Szkołach Doktorskich, Instytutach PAN oraz przedstawicieli Samorządów Doktoranckich wspomnianych instytucji oraz podzielić się materiałami z warsztatów “Zrozumieć osoby z niepełnosprawnościami” w ramach projektu Pełnoprawni w Nauce.
Przesyłamy w załącznikach dwie prezentacje: dotyczącą barier oraz komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Zachęcamy do przekazania materiałów wszystkim Doktorantkom i Doktorantom.
W załącznikach znajdą Państwo również dwie infografiki, które można umieścić w mediach społecznościowych, na stronach internetowych oraz wszelkiego rodzaju mailingach informacyjnych. Poniżej dołączamy opisy do grafik:
- Treść infografiki dot. AAC: Czy wiesz czym jest AAC? To termin obejmujący szeroki wachlarz metod i narzędzi, które wspierają lub zastępują mowę u osób z trudnościami komunikacyjnymi. Celem AAC jest umożliwienie efektywnego wyrażania potrzeb, myśli i uczuć, zwiększając udział w życiu społecznym, samorządowym czy zawodowym osób korzystających, co ma istotny wpływ na jakość życia. Więcej dowiesz się na stronie projektu: https://pelnoprawni.krd.edu.
pl/. Zapraszamy! - Treść infografiki dot. barier: Czy wiesz, że osoby z niepełnosprawnościami doświadczają na co dzień wielu barier? Są to bariery dotyczące narządu ruchu, narządów zmysłów, komunikacyjne i wiele wiele innych. Aby stworzyć miejsce gotowe do rozwoju nas wszystkich polecamy zajrzeć na stronę projektu Pełnoprawni w Nauce: https://pelnoprawni.krd.edu.
pl/. Tam dowiesz się więcej jak zbudować środowisko bez barier. Zapraszamy!
Zachęcamy do odtworzenia transmisji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Pełnoprawni w nauce. Ochrona równego traktowania doktorantów w środowisku akademickim – problemy i wyzwania”, w ramach projektu „Pełnoprawni w Nauce” – transmisja konferencji YouTube.
Liczymy na uzupełnienie ankiety skierowanej do uczestników projektu dostępnej pod linkiem – kliknij tutaj.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie zamieszczony został poradnik. (https://pelnoprawni.krd.edu.
W przypadku wątpliwości informacje można uzyskać mailowo pod wskazanym adresem: pelnoprawniwnauce@krd.edu.pl
W imieniu zespołu projektowego zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie niniejszej wiadomości do wszystkich doktorantów kształcących się w Państwa Szkole Doktorskiej lub Instytucie PAN.