Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami zajmuje się wielokierunkowym wsparciem studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawność rozumiemy szeroko jako sytuację, w której osoba, ze względu na stan swojego zdrowia, napotyka przeszkody w środowisku zaprojektowanym z uwzględnieniem potrzeb większości, przy niedoszacowaniu stopnia różnorodności potrzeb użytkowników. W naszych działaniach koncentrujemy się na analizie indywidualnych przeszkód oraz możliwości zniwelowania ich wpływu na gruncie studiów.
Oferujemy wsparcie w staraniach o przyznanie indywidualnego trybu kształcenia, czyli zmian organizacyjnych odpowiadających na sytuacje zdrowotne, które ograniczają możliwość pełnego uczestnictwa w zajęciach, w tym także możliwość zdawania egzaminów i uzyskiwania zaliczeń w standardowym trybie. Zakres indywidualnego trybu kształcenia ustalany jest indywidualnie w toku konsultacji z BON i wymaga zgody dyrektora szkoły doktorskiej. Rekomendowane w ramach indywidualnego trybu kształcenia zmiany mogą dotyczyć zarówno form uczestnictwa w zajęciach, harmonogramu realizacji poszczególnych zobowiązań akademickich, dostępu do materiałów dydaktycznych i egzaminacyjnych, sposobów prezentacji posiadanej wiedzy oraz fizycznego dostępu do różnych przestrzeni na uniwersytecie. Dział adaptacji BON przygotowuje i wspiera w przygotowaniu dostępnych materiałów dydaktycznych i egzaminacyjnych.
BON przygotowuje rekomendacje do wniosków o czasowe zawieszenie kształcenia w sytuacji, gdy pogorszenie stanu zdrowia lub konieczność podjęcia intensywnego leczenia bądź rehabilitacji wyłączają czasowo studenta z możliwości wypełniania zadań w ramach studiów w szkole doktorskiej.
Doktoranci posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą, składając jego kopię w BON, ubiegać się o zwiększenie wymiaru stypendium dla doktorantów.
Więcej informacji na stronie internetowej BON.